Dom i Arbetsdomstolen: Inte diskriminering när Försäkringskassan nekade kvinna med synskada arbete

Lyssna
Det var inte diskriminering när Försäkringskassan nekade en kvinna jobb som utredare med motiveringen att man inte kunde anpassa ett datorprogram till punktskrift. Det säger Arbetsdomstolen (AD) i en dom idag.

Kvinnan sökte en tjänst som utredare på Försäkringskassan. Hon kallades till intervju och förklarade då vilka hjälpmedel som finns och hur svårigheter kan avhjälpas. Men hon fick inte jobbet trots att hon uppfyllde alla kompetenskrav och hade goda referenser. Försäkringskassan ansåg att det interna dataprogrammet inte gick att använda med en punktskriftsanpassning.

Nu har AD slagit fast att Försäkringskassan inte hade någon skyldighet att anpassa datorprogrammet till punktskrift som var en förutsättning för att kvinnan skulle kunna klara arbetet som utredare. Försäkringskassan har därmed inte diskriminerat henne när hon nekades anställning på grund av sitt funktionshinder.

För ytterligare kommentarer kontakta processförande jurist Laine Strömgren, tfn 08- 120 20 767.

Fakta

Drygt en halv miljon människor mellan 16 och 64 år uppger att de har en funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga. Av dem saknar hälften arbete.

Hälften av dessa bedömer att de skulle kunna arbeta om arbetsgivaren vidtog en åtgärd. Ungefär 40 procent anger att en eller två åtgärder behövs medan övriga har behov av fler åtgärder.

Det rör sig främst om anpassade arbetsuppgifter, anpassat arbetstempo, anpassad arbetstid och/eller anpassade hjälpmedel.

(Källa: AKU 2008)

Ärende HO 2006/1167 Presstelefon: 08-120 20 710

Publiceringsdatum: 2010-02-17