DO har träffat en förlikning med Borås kommun som inte kallade en kvinna till intervju på grund av hennes funktionsnedsättning.
En kvinna, anställd av Borås kommun, ville avancera och sökte en tjänst som enhetschef i en av kommundelsförvaltningarna. Hon fick inte tjänsten och blev inte ens kallad till intervju med hänvisning till hennes höga sjukfrånvaro. Nu ha en förlikning nåtts som innebär att kvinnan får 50 000 kronor.
Kvinnan blev inte kallad till intervju trots att hon har de meriter och erfarenheter som krävdes för jobbet som enhetschef. Kvinnans sjukfrånvaro, orsakad av kroniska ryggbesvär, angavs vara orsaken till att hon plockades bort i rekryteringsprocessen. Hon anmälde händelsen till Handikappsombudsmannen. Vid årsskiftet togs utredningen över av diskrimineringsombudsmannen (DO). Nu har DO ingått en förlikning med Borås stad som innebär att kvinnan får 50 000 kronor.
Ärende: 1796/2008