DO har träffat en fölikning på 100 000 kronor med ett företag som nekade en kvinna sommarvikariat för att hon skulle vara nybliven mamma vid tiden för arbetet. DO ansåg att det var könsdiskriminering.
Kvinnan hade jobbat flera somrar inom äldreomsorgen i Arboga kommun. Inför sommaren 2009 sökte hon en nattjänst. Men när arbetsgivaren fick veta att hon skulle föda barn cirka två månader före vikariatet valde kommunen att inte anställa henne. Beslutet motiverades bland annat med Arbetsmiljöverkets föreskrifter om gravida och ammande arbetstagare, som säger att nyförlösta kvinnor ska undvika nattarbete.
DO:s utredning visade att arbetsgivaren inte hade gjort någon individuell bedömning av kvinnans förmåga att klara arbetet, utan hänvisade till en generell regel.
EG-rätten innehåller ett särskilt starkt skydd mot diskriminering av gravida, som också sträcker sig en tid efter förlossningen. Skyddet innebär att bestämmelser om skydd för gravida kvinnor inte får tillämpas på ett sätt som gör att kvinnor blir sämre behandlade när det gäller tillgång till arbete.
DO ansåg att kvinnan hade blivit utsatt för könsdiskriminering och har nu träffat en förlikning med arbetsgivaren.
Ärende: Anm 2009/1337